Május 8-án néhány nappal 96. születésnapja előtt meghalt Máthé Erzsi, a Katona József Színház alapító tagja, kétszeres Jászai Mari-díjas, Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, a Nemzet Színésze. Máthé Erzsi 1927. május 16-án született Budafokon Mertz Erzsi néven. 1945 és 1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának volt a hallgatója, ahol olyan mesterektől tanult, mint Rátkai Márton, […]
Május 8-án néhány nappal 96. születésnapja előtt meghalt Máthé Erzsi, a Katona József Színház alapító tagja, kétszeres Jászai Mari-díjas, Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, a Nemzet Színésze.
Máthé Erzsi 1927. május 16-án született Budafokon Mertz Erzsi néven. 1945 és 1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának volt a hallgatója, ahol olyan mesterektől tanult, mint Rátkai Márton, Ascher Oszkár, Lázár Mária, Várkonyi Zoltán és Gobbi Hilda.
A Színművészeti Főiskolára nem sikerült bejutnia, de ennek ellenére is egymás után kapta a szerepeket. 1948-tól 1949-íg a Vígszínház tagja volt, majd a Pécsi Nemzeti Színházban játszott. 1953-tól a budapesti Nemzeti Színház tagja volt. 1983-ban alapító tagja volt a Katona József Színháznak. A színészettől 84 évesen vonult vissza, 2012-ben lépett utoljára színpadra.
1956-ben és 1971-ben Jászai Mari-díjat, 1985-ben pedig Kossuth-díjat kapott. 2000-ben elnyerte a Nemzet Színésze címet. 2012-ben Budapest díszpolgárává választották.
2003-ban, a Katona József Színházban saját vagyonából létrehozta a Máthé Erzsi-díjat, amelyet minden évben egy-egy fiatal színésznek ítél oda a társulat. 2006-ban alapítványt hozott létre, amelynek célja a Pécsi Nemzeti Színház, a Kaposvári Csiky Gergely Színház, valamint a határon túli magyar nyelvű színházak tagjainak, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak segítése.
“Tehetségével, temperamentumával, humorával, szakmai alázatával, és maximalizmusával minden színész generációnak példát mutatott. Összetéveszthetetlen orgánuma, alakításai felejthetetlenül égtek a közönség és a színházi világ emlékezetébe”- írta róla a Katona József Színház Facebook oldalán.
Fotó: Origo