Április 15-én hivatalosan is megkezdődött a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia, melynek nyitórendezvénye Budapest több helyszínén, számos programmal, artistaprodukcióval, koncertekkel és utcaszínházi performanszokkal várta az érdeklődőket. Nem túlzás cirkusztörténeti jelentőségű eseményként említést tenni a Fővárosi Nagycirkusz produkciójáról, amellyel az intézmény a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiához és Budapest egyesítésének 150. évfordulójához csatlakozik a cirkusz világnapja alkalmából (április […]
Április 15-én hivatalosan is megkezdődött a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia, melynek nyitórendezvénye Budapest több helyszínén, számos programmal, artistaprodukcióval, koncertekkel és utcaszínházi performanszokkal várta az érdeklődőket.
Nem túlzás cirkusztörténeti jelentőségű eseményként említést tenni a Fővárosi Nagycirkusz produkciójáról, amellyel az intézmény a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiához és Budapest egyesítésének 150. évfordulójához csatlakozik a cirkusz világnapja alkalmából (április 17.). Ifj. Simet László artistaművész április 15-én a Duna felett kifeszített drótkötélen egyensúlyozva sétált át a folyó egyik partjáról a másikra. Az egyedülálló „Átmentem” nevű produkciót a Belgrád rakpart 18. és a vele ellentétes budai alsó rakpart közötti dunai szakaszon, az Erzsébet- és a Szabadság híd között a rakpartról és e két hídról lehetett megtekinteni.
A produkció videója ITT nézhető meg.
A Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója által rendezett, csaknem ötven-hatvan ember összehangolt munkája révén létrejövő projekt arra hívja fel a figyelmet, hogy melyek azok az alapértékek, amelyeket át kell menteni és átadni a következő generációknak. Ahogy minden előadóművészeti ágazatnak, így a cirkuszművészetnek is kiemelt felelőssége van abban, hogy reagáljon a világ történéseire. Az előadás különlegessége még, hogy igazi összművészeti esemény volt, hiszen az idén harmincéves Óbudai Danubia Zenekar kísérte az artistaművész performanszát.
„Álmom és sokunk álma valósul meg mostantól” – hangoztatta Vidnyánszky Attila. Beszédében köszönetét fejezte ki mindenkinek, akik az esemény létrejöttét segítették: a színházi olimpia szervezőbizottságának a szervezés jogának elnyeréséért, a kormánynak a támogatásért és személyesen a miniszterelnöknek a segítségért. Elmondása szerint partnerként több mint 100 intézmény valósítja meg együtt ezt az álmot.
Kiemelte: céljuk az volt, hogy az esemény ne csak egy szűk színházi elit ünnepe legyen.
A megnyitó beszéd után a programsorozat a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóiból álló zenekar műsorával folytatódott.
A nyitórendezvény estig tartó programjában közreműködtek a Pénzügyőr Zenekar, Berecz András, a kaposvári Rippl-Rónai Művészeti intézet hallgatói, a Martonvásári Szent László Huszár Egyesület és a Fehérvári Huszárok.
Az eseményen fellépett az SZFE zenekara, Dánielfy és Földes László Hobo. Utcaszínházi produkciókat mutattak be, a Déryné Társulat tagjai pedig a Karzat Színház interaktív óriás társasával várták az érdeklődőket.
A Somlay Artúr sétányon 18 óra 30 perckor elindult a Nemzeti Színház felé a 10. Színházi Olimpia központi jelképének választott bárka: a 25 méter hosszú bárka-installáció fedélzetén a fesztivál három hónapos, országos programsorozatának társszervező színházai és fesztiváljai képviseltették magukat.
A Duna-korzón 19 óráig számos külföldi társulat utcaszínházi produkcióját láthatta a közönség, melyhez nyolc magyar társulat is csatlakozott.
A Fővárosi Nagycirkusz Belgrád rakpartról induló Átmentem című eseményén 16 óra 30 perckor Ifjabb Simet László artistaművész kötélen egyensúlyozva kelt át a Duna felett. Az esemény a Danubia Zenekar programjával kezdődött meg.
A 10. Nemzetközi Színházi Olimpián 58 ország 400 társulata 750 produkcióval és 7500 fellépővel várja az érdeklődőket. A programok július 1-jéig országszerte csaknem 100 helyszínen valósulnak meg.
A különleges előadások, színházi, tánc-, báb-, gyermek- és ifjúsági fesztiválok, amatőr- és diákszínjátszó találkozók, kiállítások és szakmai programok szerte az országban zajlanak.