2023 tavasszal megrendezendő Sofianetta Fesztivál keretein belül ebben az esztendőben a Twelvetones Zeneműkiadó nemzetközi zeneszerzőversenyt hirdetett Tallér Zsófia emlékére. Tallér Zsófia a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára és a Színház- és Filmművészeti Egyetem professzora volt. Mátyássy Szabolccsal beszélgettünk. Tallér Zsófia, a zeneszerzőverseny névadója különleges személyiség volt. Tragikusan fiatalon vesztettük el. Milyen személyes emlékek fűzik Zsófiához? […]
Tallér Zsófia, a zeneszerzőverseny névadója különleges személyiség volt. Tragikusan fiatalon vesztettük el. Milyen személyes emlékek fűzik Zsófiához?
Tallér Zsófia a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára és a Színház- és Filmművészeti Egyetem professzora volt. Nevéhez fűződik az alkalmazott zeneszerzés BA szak elindítása, melyet Fekete Gyula professzor úrral közösen jegyeztek. Mi voltunk az első osztályuk. (Bakk-Dávid László, Kovács Adrián, Lustyik Ákos és én.) Komoly érdeklődés mellett indultunk, mert nagyon sokan voltak kíváncsiak arra, hogy hogyan tud működni egy olyan szakirány, mely közös a két egyetem között. Praktikusan ez úgy néz ki a mai napig, hogy bizonyos elméleti és gyakorlati tantárgyakat közösen hallgatnak a zeneakadémiai hallgatók a színművészetis diákokkal. A zeneszerzés szakos diákok bejárnak az SZFE-s órákra, részt vesznek vizsgaelőadásokban. Mellettem Brandenburg Ádám vezet még ilyen osztályt, aki szintén Zsófia tanítványa volt.
Tallér Zsófia maga volt a nagybetűs pedagógus és a nagybetűs ember. Nemcsak a szakmáról lehetett tőle folyamatosan tanulni, hanem a munkához való hozzáállásról és az emberségről is. Nehezen viselte, ha valakinél azt érezte, hogy nem teljes erőbedobással dolgozik vagy rutinból old meg egy feladatot. Korai halálával pótolhatatlan űrt hagyott maga után – mi, akik tovább visszük szellemiségét és tanításait, csak kapaszkodhatunk korszakos zsenije árnyékában.
Miért született meg a gondolat, hogy meghirdessenek egy zeneszerzőversenyt?
A zeneszerzőverseny egy része – bár az egyik legfontosabb része – a Sofianetta Fesztiválnak. Tallér Zsófia emlékére idén tavasszal először szervezzük meg hagyományteremtő céllal a fesztivált, amelyen a kortárs magyar zene mellett az irodalom is hangsúlyos szerepet kap. A fesztivál célja, hogy bemutassa a fiatal zeneszerzőket és a társművészetek kimagasló egyéniségeit. Zsófiának – elkötelezett tanárként – mindig kiemelkedően fontos volt, hogy az új generáció lehetőségekhez jusson, ezért a fesztivál keretein belül egy nemzetközi zeneszerzőverseny is helyet kap, a nyertes mű pedig megszólal a zárókoncerttel egybekötött díjátadón. Férjének, Faltay Csabának fejéből pattant ki a fesztivál gondolata, amire természetesen azonnal igent mondtam társszervezőként. Mellettünk Jókai Ági színművész, Dobri Dániel zeneszerző és Zsoldos Dávid zongoraművész, zenetörténész segíti az egész napos fesztivál-koncert létrejöttét. Fő célkitűzésként fogalmaztuk meg, hogy egyfajta összművészeti megközelítéssel biztosítsuk, hogy az esemény más és több legyen, mint egy hagyományos zenei rendezvény. Ebben segítő és együttműködő partnereink: az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a Zeneakadémia, a Papageno, a Twelvetones és a KultúRecept.
Mit lehet tudni a zsűritagokról?
Fontos volt, hogy olyan zsűrit állítsunk össze, akik jól ismerték Zsófiát, s az ő szellemi hagyatéka szerint tudják elbírálni a beadott pályaműveket. Így:
Fekete Gyula, zeneszerző, a Zeneakadémia rektorhelyettese és tanszékvezetője, a zsűri elnöke
Dobszay-Meskó Ilona, zeneszerző, karmester
Mátyássy Szabolcs, zeneszerző, színész, egyetemi adjunktus
Dobri Dániel, zeneszerző, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kortárs művészeti vezetője.
Milyen részvétel mellett zajlott a verseny?
Az idén először megrendezett Tallér Zsófia Nemzetközi Zeneszerzőversenyre 40 jelentkező küldött pályaművet, több mint 15 országból. Színvonalas, nagyon változó szerzői attitűddel írott művek érkeztek, a kortárs zene számos stílusából és szegmenséből. A zsűri döntése alapján a jeligés pályázat győztese Emszt András lett.
Kik jelentkezhettek és volt -e bármiféle műfaji megkötés a jelentkezésnél?
A versenyre való jelentkezésnél 35 év volt a korhatár. A versenykiírás vonószenekarra írott művekre szólt, így a nyertes művet az Alba Regia Szimfonikus Zenekar tagjaiból álló vonószenekar fogja bemutatni április 15-én, a Zeneakadémián megrendezendő Sofianetta Fesztivál keretén belül. Ha valaki már előzetesen meg szeretné hallgatni a műveket, akkor április 14-én Székesfehérváron tartandó Kérdezd a zeneszerzőt! című koncerten megteheti. Reményeink szerint az egésznapos, kísérőprogramokkal tarkított rendezvényen a nézők érvényes betekintést nyerhetnek Tallér Zsófia unikális szakmai és emberi életébe, s zenéin, gondolatain keresztül valamennyire meg tudjuk idézni egy csodálatos alkotó – sajnos igazságtalanul rövid – életútját.
B. Török Fruzsina