A 2018. évi Prima Primissima szavazáson Székely Gábor rendező, egyetemünk korábbi rektora is jelölt a Magyar Színház- és Filmművészet kategóriában.
Székely Gábor a főiskolát Major Tamás tanítványaként végezte el 1968-ban. Vizsgarendezése alapján a Szolnoki Szigligeti Színházhoz szerződtették. 1978-ban felkérték a Nemzeti Színház megreformálására, amelyet négy év után hagyott el, s megalapította a Budapesti Katona József Színházat. 1994-ben újra színház vezetői, szervezői feladatot kap az Új Színházban. Rendezői munkáját elmélyült elemzőkészség, a színpadi alakok emberi, lélektani hitelességének kidolgozása jellemzi. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas művész 1991-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára, majd 2001-2006 annak rektora. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja.
TUDNIVALÓK A 2018. ÉVI PRIMA PRIMISSIMA KÖZÖNSÉGDÍJ SZAVAZÁSRÓL
Idén már tizenhatodik alkalommal adják át a Prima Primissima díjakat, amelyre tavaly óta határon túli magánszemélyek, illetve alkotóközösségek is jelölést kaphatnak. A díj tízedik jubileumát követően az OTP Bank vált a Prima Primissima Alapítvány gondozójává és finanszírozójává. Csányi Sándor a Kuratórium elnökeként 2003 óta kiemelkedő szerepet vállalt a Prima Primissima Alapítvány működésében. A nívós díj jelöltjeire idén is szavazhat a közönség és a korábbi évekhez hasonlóan lesz Junior Prima választás is.
A Prima Primissima díj küldetése a kezdetektől fogva a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismerése, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselőinek kitüntetése. Az OTP Bank immár hat éve tartja fenn a díjat, amelyet egyedülálló társadalmi elfogadottság, figyelem és elismerés övez.
Évről évre egyre fontosabb, hogy a magyar szellemi élet és annak kiemelkedő művelői minden lehetséges és elérhető eszköz segítségével támogatást kapjanak. Az Alapítvány célja, hogy a díj révén hozzájáruljon a magyarországi és immár a határon túli kulturális és tudományos élet szereplőinek szakmai munkájához és fejlődéséhez.
Az idei Prima Primissima díjátadó egyben Demján Sándor, a díj alapítója emléke előtti tisztelgés is, aki 2013 óta finanszírozta a Közönségdíjat, és bár sajnos az idei évi díjátadón már nem lehet jelen, a 2018-as elismerést még az ő támogatásával adják át.
Az idei díjazottakkal együtt immár 480-ra nő azoknak a kiemelkedően tehetséges, elkötelezett, példaértékű munkát végző művészeknek, újságíróknak, tudósoknak, sportolóknak és oktatóknak a száma, akik elismerésben részesültek. A kiválóságok alkotómunkáját, tehetségük fejlesztését eddig összesen 4 milliárd forinttal támogatta a Prima Primissima Alapítvány.
Az értékes életművek elismerése mellett a kultúra, a tudomány és a sport területén kiemelkedő, ifjú tehetségek felkutatása és megmutatása is fontos küldetés. A 2007-ben alapított Junior Prima Díj is számos reménység felemelkedéséhez nyújtott támogatást. A Prima Primissima díj olyan megbecsültségnek örvend, olyan értéket képvisel, hogy már a jelöltté válás is nagy elismerést jelent.
„A 16 éves Prima Primissima díj idei jelöltjeinek névsora ismét bizonyítja, milyen egyedülálló utánpótlással rendelkezünk a magyar tudományos, kulturális és sportéletben. A jelölések ráirányítják a figyelmet azokra a példaértékű teljesítményekre, amelyek előre visznek mindannyiunkat. Küldetésünknek tartjuk, hogy évről évre kiemeljük és a széles közvélemény számára is megmutassuk, hogy kik azok, akik maradandót alkottak az elmúlt időszakban. Meggyőződésem, hogy Magyarországnak, az itt élőknek ma is szüksége van a valódi példaképekre. A díjátadó arra is alkalmat ad, hogy megálljunk, értékeljünk, majd az inspirációktól feltöltve folytassuk tovább a feladatainkat ”– mondta Dr. Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is harminc díjazottat választanak majd ki. A magas erkölcsi elismerés mellett összesen 250 millió forintos támogatásban is részesülnek a saját szakterületükön kiválót alkotó honfitársaink. A Junior és Megyei Primák további 120 kitüntetést kapnak, a díjjal járó összesen 150 millió forinttal együtt.
A díjak struktúrája sem változik, továbbra is tíz kategóriában hirdetnek kiválóságokat: magyar irodalom, magyar színház és filmművészet, magyar képzőművészet, magyar tudomány, magyar oktatás és köznevelés, magyar építészet és építőművészet, magyar sajtó, magyar sport, magyar népművészet és közművelődés, magyar zeneművészet.
Minden kategóriában három díjazott kap helyet, az alapítvány Kuratóriumának tagjai és a VOSZ kibővített elnöksége pedig titkos szavazással közülük választja ki a Primissimákat, összesen tízet. A Primissimák 15, míg a Primák 5 millió forint elismerésben részesülnek. A Közönségdíjas jelölt személye idén is SMS-szavazással dől el. Szavazni szeptember vége és december eleje között lehet. A Közönségdíjas 15 millió forinttal lesz gazdagabb.
„Minden évben nagy érdeklődés kíséri a szavazást, amely dönt arról, hogy a jelöltek közül ki lesz a Közönségdíj nyertese. Reméljük, idén is töretlen lesz a szavazási kedv, a voksolás résztvevői között idén is sorsolással választjuk ki, hogy ki nyeri az új Mercedes-Benz A-osztály személygépkocsit, érdemes tehát figyelemmel kísérni a szavazás részleteit, amelyek rövidesen elérhetőek lesznek a www.primaprimissima.hu weboldalon és a Prima Primissima Facebook oldalán” – nyilatkozta Honti Hanna, a Prima Primissima Alapítvány ügyvivője.
Idén másodszor – meghatározott feltételek teljesülése mellett – határon túl élő magyar, magukat magyarnak valló, illetve magyarul is alkotó magánszemélyek és alkotóközösségek is jelölhetőek.
A harminc év alatti tehetségeket jutalmazó Junior Prima díj kategóriái sem változtak: a tudomány, a zene, a népművészet, a színház- és filmművészet, valamint a sajtó terén kiemelkedő fiatal tehetségeket támogatja, kategóriánként akár tízet is. A Junior Primák jutalma 2-2 millió forint. A külön kategória társalapítói, a Magyar Fejlesztési Bank, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt., a Docler Holding, a KAVOSZ Zrt. és a Takarékbank.
Emellett idén is átadják a területi Prima díjakat, melyeket 19 megyében hárman nyerhetnek el. A díj célja a helyi közösségek erősítése és az értelmiségi eredmények elismerése. A díjazottak jutalma 1-1 millió forint.
2018. évi díjazottak
MAGYAR IRODALOM
Bertók László költő, író
Görgey Gábor író, költő
Vári Attila író,költő
MAGYAR SZÍNHÁZ- ÉS FILMMŰVÉSZET
Székely Gábor rendező
Szirtes Ági színész
Venczel Vera színművész
MAGYAR KÉPZŐMŰVÉSZET
Katona Szabó Erzsébet textilművész
Korniss Péter fotográfus
Maurer Dóra képzőművész, professzor Emerita
MAGYAR TUDOMÁNY
Dr. Frei Zsolt asztrofizikus, intézetigazgató, egyetemi tanár
Dr. Hamza Gábor jogtudós, egyetemi tanár, MTA rendes tagja
Dr. Sótonyi Péter orvos, patológus, egyetemi tanár
MAGYAR OKTATÁS ÉS KÖZNEVELÉS
„A zene mindenkié” Egyesület
Prof. Dr. Falus Iván pedagógus, egyetemi tanár
L. Ritók Nóra pedagógus
MAGYAR ÉPÍTÉSZET ÉS ÉPÍTŐMŰVÉSZET
Nagy Csaba építész
Potzner Ferenc építész, művészettörténész
Tokár György építész
MAGYAR SAJTÓ
Bősze Ádám műsorvezető, zenetörténész
Portfolio.hu
Rubicon
MAGYAR SPORT
Kozák Danuta kajakozó
Dr. Magyar Zoltán tornász
Vereczkei Zsolt paraúszó
MAGYAR NÉPMŰVÉSZET ÉS KÖZMŰVELŐDÉS
Kallós Zoltán Alapítvány – Válaszút
Kiss János balettművész
Vujicsics Együttes
MAGYAR ZENEMŰVÉSZET
Dresch Mihály dzsessz zenész
Fischer Ádám karmester
Várjon Dénes zongoraművész