Microsoft Office 365 Hallgatói Neptun Oktatói Neptun

F.I.N.D. Plus – Csiby Gergely beszámolója

Életemben először jártam Berlinben. Az első napokban kevésbé voltam elragadtatva a várostól. Azonban ahogy egyre jobban elmerültünk, és megismertük -egy egész picit- ezt a helyet elkezdtem , egyenesen megszeretni.Ma már hiányzik az S-bahn pontossága, a currywurst ketchuppal , a Hauptbahnhof és persze a fesztivál ,az emberek , de ezt majd később.


 

A Schauhbühnéről, és a látott német színházról:

Egy mozinak készült , felujított épület , 3 játszótérrel ,remek vezetéssel . Ez a  színház legalább olyan nyílt mint a „Schaubuehne Cafe“ ahova bárki , bármikor beléphet előadás előtt, alatt és után. A baráti , de ugyanakkor fegyelmezett légkör végig érezhető volt ott tartózkodásunk alatt. Fegyelem. Erre szokták azt mondani , hogy ez olyan németes. Az előadásokon a kamera ,a vetítés, a mikrofon már –már olyan természetességgel  és gyakorisággal tűnt fel hogy én már ezekre is azt mondanám : „ ez olyan.. német…“ .

Mint az  is , hogy a színészt egy egyszerű eszközként ( mintha csak a fényről , díszletről , vetítésről lenne szó) kezelik. Soha, egyik szakmai beszélgetésre sem volt hivatalos egy színész sem. Minden nagyon rendezőközpontú. Pedig ( és itt most át is térnék a következő pontra ) nagyon szívesen hallgattam volna meg , hogy Lars Eidinger ( Hamlet a Hamletben r.: Thomas Ostermeier) hogyan  építette és alkotta meg azt az „őrültet“

A Hamletről ( Rend.:T.Ostermeier , művészeti igazgató , Schauhbühne) :

Mert valóban az volt. Egy őrült.  De hiteles őrült .Bár végig kikacsintott , kommunikált a nézőkkel , sőt , volt , hogy a szöveget is „elfelejtette“ , mégis , olyan egyszerűen ugrált „kint és bent között , hogy az –színésznövendékként -irigylésre méltó. Egy jegyet kaptunk a F.I.N.D. festival keretein belül , de én a másnapi előadásra is kikönyörögtem egy jegyet a gazdasági igazgató úrtól…

A Fesztiválról:

Német, Osztrák és Francia diákok jöttek rajtunk kívül. Kb. 40-en lehettünk. Nagyon sok érdekes emberrel sikerült beszélgetésbe elegyedni. Érdekes érzés volt az ő jövőbeni kilátásaikat  hallgatni…Érdekes…
A jól  megszervezettség itt is érvényes. 3 féle workshopunk volt , melyből a magát Grotowskit ismerő Grazyna Dylag feladatai voltak a legek. Az első Grotowski nap volt életem egyik legjobb foglalkozása , tanórája.

Nagyon sok minden kavarog a fejemben ezzel a tíz nappal kapcsolatosan.Így tudtam valamennyire rendszerbe szedni.
Az biztos , hogy olyan nyíltnak érzem magam , amilyennek talán még korábban soha. Jó érzés , hogy van ( mostmár mondhatnám barátnak is) ismerős ember Párizsban , Berlinben , Strasbourgban  és a dramaturgok , tervezők , és a negyedéves színészek között is. Mert , igen , talán ez volt az egyik legnagyobb kincse a dolognak. Hogy egymással.

„Mert mindig csak az órák , a próbák ,
a tervek , a szövegek.
Barátok lettünk emberek !"